Du kan finde alle informationer om dette kursus
her:
http://www.4d.dk/Kurser/Office/Database_design/Ikke_angivet/303KursusmålDu vil efter kurset, være bekendt med de meget vigtige principper, der ligger til grund for opbygning af en hvilken som helst relationsdatabase, uafhængig af databaseprogram.
DeltagereKurset henvender sig til dig, der har et grundlæggende kendskab til et eller flere databaseprogrammer (Access, Paradox, Approach, Oracle o.a.), men ikke er bekendt med de regler, der skal anvendes for at opnå et hensigtsmæssigt design af nye database systemer.
KursusmaterialePå kurset opnår du det højeste udbytte gennem en vekslen mellem teori, uddybende spørgsmål og praktiske øvelser. Til understøttelse af disse øvelser får du udleveret et gennemarbejdet kursusmateriale, udviklet af 4D Konsulenterne A/S specielt til dette kursus.
For at fastholde og udvikle din produkt kompetence anbefaler vi, at du anvender kursusmaterialet som et effektivt opslagsværk efter kurset. Rækker dette ikke, er du altid velkommen til at kontakte vores instruktører for uddybende spørgsmål m.m.
Kursus indholdHvad er en database og hvad består den af? - Data tabeller
- Records (Poster)
- Felter og felttyper
Hvad forstås ved Database design? - Oprettelse af såkaldte E/R Diagrammer
Datanormalisering - Find de relevante tabeller og deres indhold, udfra en samlet start-entitet
- Find de relevante relationer
Normalformerne - Normalform 1 (finder 1:n forekomster i en entitet)
- Normalform 2 (finder delnøgle afhængighed)
- Normalform 3 (finder indbyrdes feltafhængighed)
- Boyce/Codd Normalsom (finder evt. flere forekomster af sammensatte nøgler)
- Normalform 4 (håndtere manglende nøgle entydighed)
- Normalform 5 (berøres, men gennemgås ikke på kurset)
Hvordan "hænger det hele sammen?" - Relationer og Nøgler
- Entiteter (E/R diagrammer)
- En-til-en
- En-til-Mange
- Mange-til-Mange
Hvordan kan modellen anvendes i praktis (Implementering)?Test om du er er klar til at deltage på:Er du klar til at komme på et udvidet Access kursus?:
http://www.4d.dk/undervisning/testdigselv/Test/RunTest.aspx?ttid=257659&tid=798754
Spar helt op til 40% med et:4D Klippekort:
http://www.4d.dk/Priser/Klippekort/Pages/klippekort.aspx
Vi har mange Database design kompetencer - se alle vores::Database design ydelser:
http://www.4d.dk/Produkter/Office/Database_design
Er I flere - skræddersy kurset med eksempler fra jeres hverdag:Læs mere om firmakurser:
http://www.4d.dk/kursus/kursustyper/Pages/kursus_typer.aspx