PowerPoint 2007-2010 Automatisering og skabeloner

Kursusinfo
p
Længde: 1 dag
Pris: 3.200 DKK ekskl. moms
Kursusudbyder: 1dagskurser plus
Sted: København
Kursustype: Åben uddannelse
Startdato 18-06-2012
1dagskurser

PowerPoint 2007-2010 Automatisering og skabeloner

Skab mere dynamiske diasshow og præsentationer

- lær at håndtere store præsentationer!

Med dette kursus lærer du, hvordan du anvender og opretter egne skabeloner i PowerPoint. Du lærer også, hvilke smarte muligheder du har i forbindelse med afvikling af et diasshow.

Kurset dækker disse områder:

Diasmasteren i PowerPoint

  • Diasmasterens rolle i PowerPoint
  • Styring af det overordnede design
  • Muligheder med diasmasteren

Temaer og skabeloner i PowerPoint

  • Hvad er et tema?
  • Hvad er en skabelon?
  • Oprettelse og anvendelse af temaer og skabeloner

Det "levende" og interaktive diasshow

  • Muligheder med et diasshow
  • Animationer – bevægelse af tekst og grafik
  • Brugerdefineret diasshow - flere diasshow i samme fil
  • Handlinger - dynamiske og interaktive diasshow

Målgruppe

Kurset henvender sig til personer, der ønsker at få en bedre forståelse for diasmasterens rolle i PowerPoint.

Pris

Kursuspris: 3.200,-

Kursusmateriale uddeles ved kursusstart.

Er du interesseret i at vide mere om kurset - eller ønsker du at tilmelde dig?
» Klik her for at bestille mere information

1dagskurser

1dagskurser - Office kurser på 1 dag

Spar tid og penge med målrettede kurser i MS Office pakken

- få styr på Excel, Word, PowerPoint eller Project

Vi har mere end 10 års erfaring med undervisning, formidling og IT pædagogik. Vi har afprøvet vores undervisningskoncept på over 10.000 kursister. 

Derfor ved vi hvad der virker.

Tid til læring

Alle vores kurser er på maksimalt en dags varighed. Vi er klar over, at tid er en af de største udfordringer for virksomheder og medarbejdere. Det kan være svært at hive 2-3 dage ud af kalender, som et traditionelt IT kursus typisk varer.

Derfor har vi udviklet en række kursuskoncepter, hvor fokus er på at udnytte tiden optimalt kombineret med de bedste læringsprincipper. Læring er mest optimalt ved en dag ad gangen. Vi kalder det "tid til læring".

Målrettede kurser

Der findes ikke to personer, som anvender Office pakken på sammen måde. Måske arbejder du mest med Word og Outlook, eller måske lever du et liv i Excel. Kombinationsmulighederne er mange.

Derfor er alle vores kurser funktionsorienterede og målretter sig mod bestemte arbejdsområder. F.eks. Excel Analyse, Word Skabeloner eller PowerPoint Formidling. Du bliver derfor undervist i lige præcis de emner, der er relevante for dig.

"At man, når det i sandhed skal lykkes en at føre et menneske hen til et bestemt sted, først og fremmest må passe på at finde ham der, hvor han er, og begynder der."

- Søren Kierkegaard

» Få mere information – helt uforpligtende!
Udfyld en interesseforespørgsel nederst på denne side.


plusVis alle uddannelser afholdt hos 1dagskurser

Forespørgsel efter information

For at bestille information om PowerPoint 2007-2010 Automatisering og skabeloner, venligst indtast følgende oplysninger:

* =  Obligatorisk felt
Errors
*
*
*
*
*
*
» Hvad sker der nu?
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktinformation til 1dagskurser

1dagskurser

langebrogade 6
1453 Kbh

Telefon: 70201076 |
1dk.dk

Kontakt 1dagskurser
 
Bestil information

For at bestille information om PowerPoint 2007-2010 Automatisering og skabeloner, venligst indtast følgende oplysninger:

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Hvad sker der nu?
Giv din anmeldelse
Skriv en anmeldelse!